25 år har gått siden SINTEF overtok driften av det unike Flerfaselaboratoriet i Trondheim. Eksperimenter utført her har bidratt til store økonomlske gevinster på sokkelen.
I jubileumsåret er anlegget utvidet med to nye laboratoriebygg som skal ruste oljeindustrien for utfordringer som venter på dypet i det nye tusenåret. Det er en hall for mellomskalaforsøk og en eksplosjons sikker bunker. Her skal vekselvirkningen mellom strømnings - forhold og oljedråpers overflatekjemi studeres, et viktig tema når tunge oljer skal fraktes i fler- faserør.
Parallelt starter IFE sammen med SPT Group, StatoilHydro, Chevron, ExxonMobil, ENI og Shell et prosjekt for å fornye OLGA helt fra grunnen av gjennom en ny generasjon flerfase modeller basert på grunnleggende fysikk. Mens OLGA kun baserer seg på sammenhenger som er observert i laboratorie-eksperimenter, blir HORIZON en detaljert matematisk modell som gjengir fysikkens verden mer nøyaktig enn OLGA.