- Vi er veldig stolte av at INESC TEC har valgt akkurat oss som samarbeidspartner i dette store og omfattende prosjektet. De har høye ambisjoner og mål om å etablere et bærekraftig «center of excellence» i løpet av de neste 6 årene, der vi skal bistå med råd og kompetanse om hvordan vi lykkes med alt fra utvikling og drift av infrastruktur til forskningsaktivitet som svarer på industriens og samfunnets behov, sier spesialrådgiver i SINTEF Ocean Beate Kvamstad-Lervold.
Prosjektet skal gå over seks år fram til 2031, og ledes av det portugisiske forskningsinstitutt INESC TEC. Tildelingen fra EU er på €15 millioner .
Målet er å promotere forskningsbasert innovasjon ved å koble industri og forskningssektorene innen fire hovedområder:
- Marine konstruksjoner
- Marin robotikk
- Havenergi
- Havdata
I forbindelse med oppstartsmøtet i Porto, signerte også SINTEF Ocean en samarbeidsavtale med INESC TEC om forskning og utvikling innen marin sektor.
- Internasjonalt samarbeid har alltid vært viktig for SINTEF Ocean, og dette har ikke blitt mindre viktig slik verden nå har utviklet seg, med større global usikkerhet, et Europa som må øke produktivitet og konkurransekraft, samtidig som vi må sikre bærekraftig forvaltning av hav og natur. Vi er derfor svært glade for at EU har valgt å finansiere dette prosjektet, slik at vi kan styrke vårt samarbeid med INESC TEC, legger forskningsleder Arne Fredheim til.
Partnere:
- INESC TEC (leder)
- SINTEF Ocean (fremtredende partner)
- Fórum Oceano
- APDL – Administração dos Portos do Douro